Toyota Celica Warszawa

Zaczęło się. W poniedziałek 8.08.2016 Celica wjechała na warsztat na rozebranie przodu i wyjęcie silnika. Czasu było sporo, a więc bez pośpiechu zabraliśmy się do pracy. Przy tego typu naprawach pośpiech jest zdecydowanie złym doradcą.

Po co właściwie wyjmujemy silnik?

Naprawa tego typu uszkodzeń, czyli przełamanej podłużnicy mimo, że jest dosyć poważna to wbrew pozorom jest bardzo częstą naprawą. Potrzeba wyjęcia silnika przy tego typu naprawie blacharskiej jest zależna przede wszystkim od tego jak głęboko, czyli na jakiej wysokości, podłużnica się przełamała. Jeśli uszkodzeniu uległa sama końcówka to nie ma potrzeby wyjmować silnika. Niestety często okazuje się, że uszkodzenie jest głębiej i tu zaczynają się schody zwane kosztami. Wyjęcie silnika generuje spore koszty dlatego bardzo często naprawy są wykonywane niewłaściwie. Jeśli nie wyjmiemy silnika nie mamy odpowiedniej ilości miejsca, musimy mocno kombinować, często iść na skróty co w konsekwencji prowadzi do tego, że naprawa jest źle wykonana, a to wyjdzie w przyszłości- możecie mi wierzyć. Podłużnica jest elementem konstrukcyjnym od którego zależy nasze bezpieczeństwo.

W naszym przypadku wyjmujemy silnik z trzech powodów:

  1. musimy naprawić blacharsko podłużnicę, a wyjęcie silnika da nam dobry dostęp, aby zrobić to profesjonalnie
  2. będziemy malować całą komorę silnika
  3. sprawdzamy i uszczelniamy cały silnik , sprawdzamy kondycję osprzętu i zawieszenia silnika

 

Wszytko przebiegło według założonego planu. W Toyocie mimo upływu czasu wszystkie śruby odkręcały się bezproblemowo. Początek naprawy zapowiada się bardzo obiecująco.

Półosie wyszły bez najmniejszego uszczerbku. Idealnie równo.  Być może to kwestia "odpowiedniego podejścia do pacjenta" ;)

I powoli do góry....

... jeszcze wyżej

... i silnik mamy wyjęty.

Została nam prawie całkowicie pusta komora silnika. Reszty na chwilę obecną nie ma sensu demontować, bo do zaplanowanych prac nie będzie nam to w niczym przeszkadzać.

W tym stanie pozostaje czekać na wjazd na ramę i wstawienie podłużnicy.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz